preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Vijesti

Glazbeni odjel


OSNOVNI PODACI I POVIJEST GLAZBENIH ODJELA:

Glazbeni odjel II. OŠ Vrbovec s radom je započeo kao područna škola Glazbene škole Vatroslav Lisinski iz Bjelovara, školske godine 1965./66. Od 1980. godine djeluje u sastavu Pučkog otvorenog učilišta Vrbovec te se školske godine 2014./15. pripaja II. OŠ Vrbovec. Nastava se odvija na tri lokacije.

U Glazbenom odjelu poučava se 6 instrumenata i to: glasovir, harmonika, tambura, truba, klarinet i flauta.

Nastavnici su:

glasovir: Maja Crnković, Ana Lucić, Vedran Januš i Tomislav Previšić;

harmonika: Mirjana Margetić, Renata Hunjed i Ružica Vidiček

tambure: Srđan Stanojević, Hrvoje Herček i Zlatko Farszky

truba, flauta i klarinet: Hrvoje Herček, Jelena Geček i David Horvatić

Učenici upisuju glazbene odjele u 3. razredu osnovne škole. Prije upisa provode se prijemni ispiti iz osjećaja za ritam i sluha za glazbu. U glazbenim odjelima  postoji početnički solfeggio koji polaze djeca 1. i 2. razreda osnovne škole te je on priprema za upis u 1. razred Glazbenih odjela.

Školovanje traje 6 godina, a sastoji se od individualne i grupne nastave. Instrument se pohađa individualno, a nastava solfeggia je grupna. U glazbenom odjelu radi 12 profesora u stalnom radnom odnosu i te vanjski suradnici.

U glazbenim odjelima radi: pjevački zbor, tamburaški orkestar i orkestar harmonike.

Odjel surađuje s Limenom glazbom Vrbovec i HKUD-om “Petar Zrinski” Vrbovec te brojnim drugim ustanovama i udrugama s područja Vrbovca, županije te ostalih dijelova Hrvatske.

Učenici redovito sudjeluju na regionalnim natjecanjima učenika i studenata glazbe i plesa. Na Državnim natjecanjima učenika glazbe i plesa u novije vrijeme učenici su postigli dobre uspjehe:

1999. godine Tamburaški orkestar osvojio je II. nagradu

2000. godine Nonet harmonica osvojio je III. nagradu

2001. godine Tamburaški orkestar osvojio je II. nagradu

2005. tamburaš Matija Medverec osvojio je III. nagradu

Učenici uspješno nastupaju i na međunarodnim natjecanjima gdje također postižu zapažene rezultate:

1999. godine Harmonikaški orkestar na Međunarodnom natjecanju harmonikaša solista i orkestara osvojio je II. nagradu, a 2004. godine flautistica Ana Ratkajec došla je do finala Mađunarodnog Grand prixa Lions cluba

 

CILJ OSNOVNOG GLAZBENOG OBRAZOVANJA:

Cilj osnovnog glazbenog obrazovanja je da odgojem i obrazovanjem  profesionalnih glazbenika različitih profila i zanimanja, stalno proizvodi onaj dio društvene nadogradnje koji je obuhvaćen pojmom glazbene umjetnosti, a ostali učenici koji su stekli određeni stupanj glazbenog obrazovanja da budu  publika na koncertima s istančanim estetskim kriterijima.

NAMJENA GLAZBENE PODUKE:

Omogućiti učenicima stjecanje vještine sviranja na kojem od glazbala koja se u školi poučavaju te razvijati učenikove glazbene sposobnosti – produktivne i reproduktivne.

Omogućiti uz učenje glazbala stjecanje i drugih važnih glazbenih znanja, vještina i navika, omogućujući učenicima cjelovit glazbeni razvitak.

Pratiti učenikov napredak u cjelini i u svim pojedinim elementima napredovanja – glazbenosti, znanjima i vještinama kako u cilju usmjeravanja učenika za one djelatnosti (glazbalo) na kojima su im izgledi za uspjeh najveći, tako i u pogledu njihova krajnjega profesionalnog usmjerenja.

Upoznavanjem hrvatske kulturne baštine u učenika treba razvijati osjećaj pripadnosti te ga potaknuti na očuvanje glazbenog  naslijeđa.

Voditi brigu o osobito sposobnim i darovitim učenicima i brinuti se da se cjelokupni odgojno-obrazovni proces odvija prema suvremenim psihološkim, pedagoškim i metodičkim spoznajama uz poštovanje osobnosti svakog učenika.

Voditi brigu pri upisivanju učenika na pojedino glazbalo o društvenim potrebama, posebice u trenutku kad se donosi odluka o konačnom glazbenom usmjerenju.

Promicati glazbu, putem javne djelatnosti (priredbe, koncerti, smotre, natjecanja...) i utjecati na unapređivanje glazbene kulture u sredini u kojoj škola djeluje.

IZVANNASTAVNE AKTIVNOSTI:

            Planiraju se koncerti i odlazak darovitih učenika na natjecanja tijekom cijele godine u kojima učenici stječu iskustvo javnog nastupa, razvijaju samostalnost, dobivaju samopouzdanje te samovrednovanje u odnosu na postignuća drugih učenika.

Koncerti i natjecanja također omogućavaju prikaz postignuća i interpretativnih sposobnosti učenika i prikaz rada nastavnika i škole.

NAPOMENE:
1) Nastavni sat traje 45 minuta, osim za temeljni predmet struke od I. do III. razreda i glasovir (izborni predmet) koji traje 30 minuta, a za zbor ili orkestar 60 minuta.
2) Skupno muziciranje mogu biti nastavni predmeti: zbor, orkestar ili komorna glazba.


Izvor: Tomislav Previšić

Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: tomislav previšić   datum: 12. 4. 2015.

 

Sportska dvorana

 

Dabar natjecanje 2023.


UDŽBENICI I DRUGI OBRAZOVNI MATERIJALI  2022./2023. - PODRUČNE ŠKOLE



 


 


 

 

    



Dokumenti za objavu

Pravilnici

Brošure za roditelje

  ŠKOLSKI JELOVNIK

          

Priloženi dokumenti:
jelovnik od 20. do 24. svibnja.doc


VOZNI RED

 

 

 

Priloženi dokumenti:
VOZNI RED.docx


Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


Anketa ( 8 pitanja)
Što čitaš u svojem slobodnom vremenu






Koliko dnevno čitaš?






Tko te potiče na čitanje?







Kako biraš ono što čitaš?






S kim razgovaraš o pročitanome?







Zašto čitaš?






Što misliš o knjigama koje čitaš za lektiru?






Koliko ti i tvoja obitelj imate knjiga kod kuće?









preskoči na navigaciju