Uspjeh učenice Eme Mrazović u filmskom stvaralaštvu

Ove je godine animirani film Chroma, koji je izradila učenica Ema Mrazović, članica filmske sekcije II. osnovne škole Vrbovec, prijavljen na Smotru hrvatskog školskog filma (Sinj), Reviju hrvatskog filmskog stvaralaštva djece (Sisak) i Dubrovački filmski festival za djecu i mlade zemalja Mediterana (Dubrovnik) i prošao je u natjecateljski program svih navedenih festivala. U kategoriji animiranog filma na 55. Reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva djece održanoj u Sisku stručni žiri proglasio ga je najboljim  animiranim filmom.

Za selekciju filmova 55. Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece bili su zaduženi montažer Slaven Zečević i redateljica Čejen Černić. Ove je godine prijavljen rekordan broj filmova – čak 292. Tijekom odabira filmova gledani su isključivo filmovi (bez imena autora), koliko su vrijedni te trebaju li ih drugi ljudi vidjeti. Ocjenjivanjem kvalitete priča, tehničkih karakteristika filmova te njihove cjeline – od čak 292 prijavljena filma – u natjecateljski program odabrano je 76 filmova, a među njima i film Chroma.

Izborni (selekcijski) ocjenjivači sud ocijenio ga je ovako:

„Ambiciozno ostvarenje u egzistencijalističkom duhu. Koristeći motiv gotovo mitskih bića koja prolaze kroz važne životne mijene, dobio se funkcionalan okvir za istraživanje likovnosti i korištenja zvuka u filmu. Tumačenja viđenog mogu biti raznolika, no filmu to ne smeta jer se izvedbeno spretno barata ugođajem.“  (Slaven Zečević, montažer)

„Poetska priča o ljubavi. Jedan od zrelijih filmova Revije. Dobro građena atmosfera kroz zvuk i likovna rješenja koja su povremeno neočekivana.“ (Čejen Černić, redateljica)

Nakon što se animirani film Chroma pojavljuje među 76 odabranih u natjecateljskom programu na 55. Reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva djece održanoj u Sisku, stručni ocjenjivački sud (Maja Flego, novinarka i savjetnica u Uredu pravobraniteljice za djecu;  Boris Poljak, direktor fotografije;  Petra Zlonoga, animatorica) dodjeljuje  prvu nagradu za animirani film Chroma, a opisuju ga na sljedeći način :

„Vještinom animacije, izvrsnim pristupom i razinom stilizacije likova ovo ostvarenje odskače od uobičajene razine dječjeg stvaralaštva. Autorica je koristeći jednu filozofsku temu uspjela na poetski način dobiti jednu začudnu atmosferu kroz igru boje i zvuka.“

Ovom prilikom našoj, sada već bivšoj učenici Emi Mrazović želimo još mnogo uspjeha u daljnjem radu i stvaralaštvu!

objavio: Stipe Magić   datum: 31. 12. 2017.