SVJETSKI DAN JABUKA

Obilježavanje Svjetskog dana jabuka

Svjetski dan jabuka obilježava se 20. listopada, kako bi ljude podsjetili na ljepotu i ljekovitost tih biljaka, odnosno njihovih plodova. Naš fotograf toga dana bio je učenik Tin Peteranec.

fotografije

Sve je započelo 1990. godine u Londonu, pod organizacijom Common Ground-a, s ciljem promicanja zdravstvenih kvaliteta jabuka i demonstracije mnogobrojnih sorti jabuke koje se u Engleskoj uzgajaju.

Kod nas se također uzgajaju mnoge sorte jabuka i odavno znamo kako je to voće izvor mnogobrojnih blagodati za naš organizam. Iz tog razloga u našoj školi već nekoliko godina obilježavamo taj dan, a ove godine smo to napravili malo drugačije i finije… Mljac… Naime, već je poznato kako taj dan naši učenici, članovi Ekološke grupe, u školu donesu kolače od jabuka koje dan ranije peku sa svojim mamama i bakama i onda ih u školi prodajemo, a ove godine smo jednu štrudlu pekli i u našoj školi. Bio je to zabavan pothvat, ali to nije bilo sve… Naša knjižničarka Ljiljana Škrinjar ispekla je puno palačinki koje smo onda punili pekmezom od jabuka koji su učenici također napravili kod kuće. One su brzo nestale i tražila se palačinka više. Uz sve to, mogli ste popiti domaći sok od jabuka. I dok ste degustirali fine proizvode mogli ste čitati tekstove u kojima se nalaze motivi jabuka i na pano zabilježiti što ste pronašli ili napisati svoj komentar. Isto tako vjerujemo da ste na prezentaciji i plakatu o jabukama pročitali koji zanimljivi podatak o tim voćkama.

Sve u svemu, taj dan je bio zaista jedno posebno iskustvo i hvala svima na pomoći, posebno našim kuharicama i našoj knjižničarki. I ne zaboravite jesti jabuke svaki dan, jer poslovica kaže: “Jabuka na dan tjera doktora iz kuće van!”.

Članovi Ekološke grupe  ivoditeljica Marijana Kuljko

Izvor: Marijana Kuljko

objavio: Ljiljana Škrinjar   datum: 19. 10. 2017.