Balet na daskama koje život znače

Kazališna pozivnica osmašice Barbare nastala je nakon terenske nastave osmih razreda koje je u mjesecu ljubavi, točnije 9. veljače 2017. oduševila jedna od najpoznatijih ljubavnih priča svih vremena.

Piše: Barbara Jezerčić, VIII. c

Roman „Ana Karenjina”, koji govori o zabranjenoj ljubavi između glavne junakinje Ane i njezinog ljubavnika grofa Vronskog, osvojio je čitatelje diljem svijeta zbog svoje dramatične i strastvene radnje. Roman je inspirirao mnoge kazališne i filmske autore pa tako i zagrebačkog koreografa Lea Mujića te dramaturginju Valentinu Turcu da uprizore roman u baletnu izvedbu. S mnogo ljubavne drame te napetosti ovaj balet iznova puni sjedišta Hrvatskog narodnog kazališta. Radnja romana smještena je u sedamdesete godine 19. stoljeća u Rusiju. Ana na balu upoznaje grofa Vronskog te među njima rađa ljubav usprkos tomu što je Ana žena visokopoštovanom Alekseju Aleksandroviću Karenjinu te majka svome sinu. Ana se nakon bala vraća u Moskvu svome mužu, no grof Vronski ju slijedi te se oni idućih mjeseci redovito nalaze. Zbog preljuba, Ani se događaju mnoge loše stvari te zbog toga biva izbačena iz društva. Mnoštvo baletana i balerina svojim gracioznim pokretima veličanstveno dočaravaju cijelu priču. Uz svu dramu i napetost događa se neočekivani preokret na kraju predstave koji ćete morati pogledati sami.

objavio: Stipe Magić   datum: 15. 2. 2017.