„Časni sude, prigovor!” ili o suđenju na satu Hrvatskoga jezika

U okviru Građanskog odgoja i obrazovanja koji je od školske godine 2014./2015. integriran u nastavne planove i programe svih predmeta učenici 7. c i 7. d razreda i njihova učiteljica Manuela Jadanec na satu Hrvatskoga jezika organizirali su suđenje te postali tužitelji i branitelji, žrtve i optuženi, porota i suci u sudnici.

S obzirom na to da su učenici za lektiru čitali pripovijetku Vjenceslava Novaka „Iz velegradskog podzemlja”, koja tematizira nasilje u obitelji te siromaštvo i alkoholizam kao neke od ključnih društvenih problema, na satu usmenoga jezičnog izražavanja učenici su preuzeli uloge tužitelja i branitelja, žrtve i optuženoga, porote i sudaca u sudnici.

Cilj suđenja bio je osvijestiti važnost dokazivanja (argumentiranja) u komunikaciji, odnosno obrazlaganja i prosuđivanja stavova i mišljenja na osnovi istinitih činjenica i dokaza, slušati i primjereno nastupiti u raspravi (suđenju) te jasno iznositi svoje dokaze (argumente) izražavajući misli i stavove u govornoj komunikaciji, razumjeti da je ravnopravnost između muškarca i žene ključ kvalitetnih obiteljskih i društvenih odnosa, spoznati neke od uzroka koji dovode do obiteljskog nasilja i posljedice koje ono ostavlja na žrtvu te razumjeti ulogu pravobranitelja/ce za ravnopravnost spolova u poboljšanju odnosa među spolovima.

Fotografije: Manuela Jadanec

objavio: Stipe Magić   datum: 6. 11. 2016.