Što je novo na Znanstvenom pikniku?

S prvim danima jeseni održan je još jedan Znanstveni piknik. U nedjelju, 25. rujna 2016. sa svojim roditeljima, bratom i prijateljicom Martom posjetila sam na Znanstveni piknik koji nije bio zanimljiv kao prošle godine, ali je ipak bilo zabavno.

Prvo što smo vidjeli bio je veliki zeleni dinosaur koji je

hodao uličicama  koje su bile prepune štandova (taj je dinosaur zapravo bio čovjek u velikom gumenom kostimu). Obilazio je piknik i fotografirao se s posjetiteljima. Zatim nam je za oko zapela tekućina koja je „magnetizirana” pa stvara zanimljive oblike kada se pokraj nje postavi magnet. Zapravo je riječ o mini-česticama metala u ulju pa tekućina u isto vrijeme i nije tekućina.

Piknik je bio  podijeljen na sedam dijelova, a evo i ukratko njihova sadržaja.

PRVI DIO

U prvom su dijelu prikazani školski projekti.

Bilo je tu nekoliko 3D printera, dvije žive kokoši, mala raketa koja radi na vrtno crijevo i tlak, vulkani na sodu bikarbonu i ocat te mBot s kojim smo radili i o kojemu smo

pisali prošle školske godine. Nažalost, 3D printer nisam stigla pogledati ni koristiti zato što se prostor oko printera raščistio tek kada smo tebali ići kući.

DRUGI DIO

U drugom se dijelu prodavala hrana pa

se ondje nismo zadržavali predugo.

TREĆI DIO

Ovdje su se održavale predstave za djecu poput one s profesorom Baltazarom. Najmlađi su ondje mogli naučiti da ulje pluta na vodi zato što je rjeđe od vode.

ČETVRTI DIO

Tu su bile mozgalice - Rubikove kocke, šah, drvene kocke. Saznala sam kako stvoriti oblak u staklenci – potreban je lak za kosu, topla voda u sta

klenci s poklopcem i nešto leda. Gospođa je napola poklopcem prekrila vrh sta

klenke i u staklenku s toplom vodom pošpricala lak te zatim brzo poklopila stakenku. U staklenci se stvorio oblak. Onda je stavila led na poklopac i stijenke staklenke su se orosile kapljicama vode. Ona je zapravo stvorila umjetnu kišu. Ovo je zapravo vrlo jednostavan kućni eksperiment.

PETI DIO

Ovo je meni osobno najdraži dio. S obje su se strane nalazile goleme zdjele i pred zdjelom mali koluti. Jedan je čovjek govorio u jedan kolut, a drugi je prislonio uho na drugi kolut pa je čuo sve što onaj prvi govori. Zdjelasti oblik antene usmjerava zvučne valove u kolut i iz koluta te istodobno hvata druge valove usmjerene

prema njemu. To je zapravo golemi telefon na male udaljenosti. Naše uho radi na isti način, samo što je manje od ovoga.

ŠESTI DIO

U šestom dijelu piknika saznala sam i priču o tome kako je nastala bogomoljka. Naime, prema srednjovjekovnoj priči, sveti Petar vodio je nekoliko žena grešnica pred Isusa da im oprosti grijehe te im je prekrio lica velima da ne bi pričale s nekim. Uto je naišao đavo i počeo pričati s jednom od žena i zamolio ju je da skine veo. Sveti Petar to primijetio pa je prokleo ženu jer je razgovarala s đavlom. Budući da se on kretao prema njoj, a ona molila Boga da ju poštedi, Bog ju je poštedio i pretvorio u bogomoljku da se može sakriti od Petra u travi. Ipak, ruke su joj ostale u položaju za molitvu.

SEDMI DIO

Ovdje je bila predstavljena robotika. Bilo je tu malih lego-robota, nekoliko običnih, nepokretnih strojeva i jedan veliki robot koji liči na lika iz crtića WALL-E. Ovi su roboti bili pokazni primjerci za učenje osnovnih zakona mehanike.

Iako mi je prošli piknik bio zanimljiviji, naučila sam puno pa se nadam da ću doći i sljedeće godine.

Piše: Marija Kuten, VI. c

Fotografije: obitelj Kuten

Izvor: Manuela Jadanec

objavio: Stipe Magić   datum: 5. 10. 2016.