ČITANJEM DO ZVIJEZDA

U našoj je školi ove godine prvi puta održano natjecanje „Čitanjem do zvijezda”. Na školskoj razini natjecanja testu je pristupilo šest učenica sedmih i osmih razreda.

Školski projekt kojem je cilj poticanje čitanja u djece i jačanje pozitivnog stava učenika prema čitanju dobio je svoj nastavak. Interes za knjigu pada pa smo provođenjem ovog natjecanja željeli potaknuti učenike na čitanje s razumijevanjem, istraživanje, otkrivanje i kreativno stvaranje jer je učenje na takav način najučinkovitije. Knjiga možda više nema status kao nekada, međutim u svim razvijenim zemljama ona i dalje uživa najveći ugled u kulturi i njezina se vrijednost zahvaljujući naporima i trudu ovakvih poput nas i vas još uvijek čuva.

Natjecanje za osnovnu školu sastoji se od dva dijela: kviza znanja i prezentacije plakata. U kvizu znanja učenici odgovaraju na pitanja iz zadanih knjiga. Jedna knjiga ujedno je i tema cijelog natjecanja (primjerice kriminalistički roman, znanstvena fantastika …).

Ove godine učenici čitaju knjige:

1. Šime Storić: Poljubit ću je uskoro, možda, Alfa, Zagreb 2009.

2. Milivoj Matošec: Suvišan u svemiru, Znanje, Zagreb 2005.

3. Miro Gavran: Svašta u mojoj glavi, Mozaik knjiga, Zagreb 2014.

Tema ovogodišnjeg natjecanja je „Odrastanje” vezano uz glavnu knjigu natjecanja Šime Storića: Poljubit ću je uskoro, možda.

Na školsku razinu natjecanja mogli su se prijaviti svi učenici od petog do osmog razreda. Nakon provedene školske razine natjecanja na županijskoj razini školu predstavlja školska ekipa. Ekipu čini troje natjecatelja koji su na školskoj razini natjecanja ostvarili najveći broj bodova. Na  županijsko natjecanje dolaze u pratnji mentora.

Učenici mogu na zadanu temu izraditi i plakat koji će predstaviti na natjecanju. Plakat je individualni rad jednog učenika. U ovom dijelu natjecanja može sudjelovati svaki zainteresirani učenik bez obzira na to sudjeluje li u kvizu ili ne. Svaki plakat mora biti popraćen tekstom, koji objašnjava ideju plakata, odnosno koji ukratko opisuje kontekst za koji je učenik/učenica osmislio/osmislila plakat .

Na županijskoj razini natjecanja iz znanja našu će školu predstavljati 3 najbolje koje su prikupile najveći broj bodova za školskoj razini: Antonela Tišljarec, Lucija Sobota i Barbara Jezerčić.

Čestitke najboljima!

Želimo im puno sreće na županijskoj razini natjecanja koja će se održati krajem veljače!

Izvor: Manuela Jadanec

objavio: Marija Benko   datum: 19. 1. 2016.