KOMEMORACIJA ZA BRANITELJE

Komemoracija  za branitelje poginule u Domovinskom ratu

Dana 29. listopada 2013. nas  pedesetak učenika iz II. OŠ Vrbovec i Osnovne škole Dubrava krenuli smo iz Vrbovca na komemoraciju poginulim braniteljima kraj Novske . Kad smo stigli u Trokut, prisustvovali smo misi.

Nakon mise pojeli smo ručak i nastavili put prema Lipiku. Tamo smo posjetili ergelu s konjima lipicancima koji su jako važni  za te krajeve, a za vrijeme Domovinskog rata bili su odvedeni u Srbiju.

Poslije smo se autobusom vratili u Pakrac i tamo razgledali kuće  uništene u Domovinskom ratu pa se vratili u Vrbovec.

David Žeger, 8.b

Fotogaleriju  možete pogledati ovdjeovdje.

RAZMIŠLJANJA I DOJMOVI UČENIKA

Nikolina Bađun, 8.b:

U utorak 29.X. 2013, posjetili smo Lipik, Pakrac, Novsku i motel Trokut, razrušeni hotel pokraj kojeg je održana komoemoracija. Najviše me se dojmilo mjesto Subotska gdje su poginuli naši mladi sugrađani Dubravko Smolec i Damir Rubenčić. Branitelji su nam rekli da je na njih bila bačena mina.U Pakracu nam je jedan od branitelja objašnjavao kako su oslobodili bolnicu.Govorili su nam i o Bljesku, Oluji…Vratila sam se puna dojmova, shvatila sam da je u Domovinskom ratu poginulo puno nedužnih ljudi. Neka su mjesta još i danas razorena, nisu obnovljena.Saznala sam mnoge činjenice o ratu koje nisam znala, u jednom trenutku osjećala sam tugu zbog svih poginulih. Mnoge sudbine su me potresle.Prije nisam znala mnogo o Domovinskom ratu, ali sada znam mnogo više.Jako mi je drago što sam posjetila ta mjesta ratnih zbivanja i voljela bih opet.

Antonio Heršak, 8.b:

Zanimljivo i dojmljivo mi je bilo sve od trenutka kad smo došli u motel Trokut.Tamo smo imali misu i polaganje vijenaca poginulim braniteljima. Onda smo išli gledati konje lipicance. Tamo su nam ispričali kako su konji bili u Srbiji za vrijeme Domovinskog rata.Bili su gladni i bili su jadni. Većina ih je ipak vraćena u Lipik.U Pakracu smo vidjeli  crtu bojišnice: stranu naših vojnih snaga i stranu neprijateljskih  vojnika. Bili su udaljeni samo nekoliko metara. Pričali su nam o tome kako su spašavali ranjenike iz bolnice. Susreli smo se s ljudima koji su sudjelovali u Domovinskom ratu.Meni je to bio nezaboravan doživljaj i zauvijek će mi ostati u sjećanju. Ako se mene pita, ja bih mogao ići puno puta, ovo je bilo nezaboravno iskustvo, poučno. Preporučujem i drugim učenicima neka idu jer će puno toga naučiti.

Matej Basar, 8.b:

Najviše su me se dojmile građevine koje su bile oštećene  tijekom Domovinskog rata, koje su izgledale žalosno: bolnice, kuće koje su nekim ljudima bili domovi…Zanimljive su mi bile zgrade bolnice u Pakracu gdje su se bez obzira na narodnost liječili ljudi koji su bili ranjeni tijekom rata.

Patrik Prvonožac, 8.b

Časnici koji su nas vodili govorili su nam kako im je bilo prvih nekoliko dana na terenu i kakve su to specijalne postrojbe. U Pakracu su opisivali  kakvo je bilo stanje u bolnici i u gradu. Snajperisti su se skrivali u kuće i gađali čak i bolnicu.Mislim da je put ujedno bio zabavan i poučan.

Lorena Cvetek, 8.b:

Taj dan komemoracije bio je velik dan za sve nas, dan u kojem smo svi vidjeli hrabrost i jakost razrušenih gradova. Mislim da je to potrebno vidjeti, dobro za naš razvoj.Najviše me se dojmila životna priča gospodina Milorada Milenkovića.Taj događaj je tužan, ali naučila sam mnogo o životu drugih ljudi i njihovim iskustvima u Domovinskom ratu. Komemoraciji je prisustvovalo mnogo ljudi kojima je stalo do očuvanja spomena na branitelje  i sjećanja na prošlost. Za mene su poginuli branitelji heroji koji su nam omogućili sretnu budućnost.Željela bih opet posjetiti to mjesto i dati počast poginulima.

Izvor: Foto i tekst: Nevenka Totić, Vesna Švarc i 8.b

objavio: Nikolina Čehok   datum: 30. 11. 2013.

jelovnik od 22. do 26. travnja.doc

« Travanj 2024 »