SJEĆANJE NA ZAGORKU

Pedeset i petu godišnjicu smrti Marije Jurić Zagorke obilježili smo 30. studenog 2012. u vrbovečkoj gradskoj knjižnici i vrbovečkom parku. Gospođa Nada Kušić govorila nam je o zavičajnoj zbirci u kojoj se čuvaju sva Zagorkina djela te nas je upoznala s nekim detaljima Zagorkina života. U knjižnici smo mogli vidjeti bistu i plakat poštanske marke na kojoj je naša prva žena novinarka i spisateljica. Nakon toga tridesetak učenika I. i II. OŠ Vrbovec uputilo se u gradski park gdje su dvije učenice pročitale radove o novinarskom i književnom radu Marije Jurić Zagorke. Karla Klir, učenica osmog razreda naše škole govorila je o Zagorkinom novinarskom radu, a Matea Birko, učenica sedmog razreda I. OŠ o njezinome književnom radu. Potom su nam se pridružili i učenici Srednje škole Vrbovec te vrbovečki gradonačelnik i predstavnici Grada. Želimir Štefanović također je govorio o Zagorkinu značenju za Vrbovec i hrvatsku kulturu, a nakon toga su dvije srednjoškolke odglumile dijalog između novinarke i Marije Jurić Zagorke u obliku zamišljenog intervjua. „Zagorka“ nas je svojim riječima podsjetila na važnost čitanja i potrebu da njezin rad i djela oživimo upravo čitanjem brojnih romana koje je napisala. Na kraju su gradonačelnik Bregović i učenice osnovnih škola zapalili lampaše u čast Zagorki.

Lea Blažur, Katja Švarc i Mia Đurđević (Novinarska družina II. OŠ Vrbovec)

Izvor: Učiteljica Sandra Hajak i novinarska skupina

objavio: Nikolina Čehok   datum: 4. 12. 2012.