DAN PLANETA ZEMLJE - DANAS UČINIMO DA BISMO SUTRA IMALI

Danas učinimo da bismo sutra imali

Dan planeta Zemlje (22. travnja) u II. osnovnoj školi Vrbovec ove je godine obilježen nizom aktivnosti i velikom ekološkom akcijom pod zajedničkim nazivom „Danas učinimo da bismo sutra imali“.  Učenici su od srijede 18. travnja do petka 20. travnja vrijedno sakupljali papir za recikliranje s ciljem očuvanja šuma uključivši se istodobno i u humanitarno – ekološku akciju Foruma mladih SDP-a i Komunalca Vrbovec za pomoć Udruzi „Naši snovi“ (udruga financijski pomaže plaćanje asistenata u nastavi za djecu s posebnim potrebama). Razred koji je sakupio najviše papira škola nagrađuje izletom, a sav prihod od prodaje papira bit će uplaćen na račun Udruge „Naši snovi“. Natjecateljski duh ponio je učenike i prikupljeno je nešto više od deset tona papira, a najuspješniji je bio 7. d razred sa 1130 kg papira.

Osim ove akcije, 20. travnja i drugim se aktivnostima obilježio dan našega planeta. Učenici 1. c razreda dan su započeli u školskoj knjižnici prezentacijom o vrstama otpada i njegovu razvrstavanju prije recikliranja. Nakon toga učenici 1. i 2. razreda u školskom su predvorju razvrstavali otpad u vreće za smeće koje su bile u bojama kontejnera namijenjene različitim vrstama otpada. Ostali učenici nižih razreda različitim radionicama i izradom plakata podsjetili su se koliko je važno očuvanje okoliša. Učenici 5. c razreda izrađivali su modele vjetrenjača na satu tehničke kulture te ih kasnije izložili u  školskom predvorju gdje je održan i ekokviz za učenike svih viših razreda u obje nastavne smjene. U ekokvizu, u prvoj smjeni pobijedila je grupa učenika 5. i 6. a (Daniela Gašpar, Martina Lončarić, Lorena Majer i Petra Marijanović), a u drugoj smjeni grupa učenika 7. i 8. d razreda (Ana Bulić, Antonio Osmak, Perka Topalović i Nikolina Horvatinović) . Grupe koje su pobijedile u kvizu također su nagrađene izletom. Za učenike petih i šestih razreda organiziran je i književni susret s Lidijom Šustek koja je djecu upoznala s ekološkim motivima svojih priča „Djevojčica i Sance“  i „Šumska tajna“, a nakon susreta djeca su s gošćom u krugu otplesala Ples ariša i Ples zahvalnosti Zemlji koji se diljem svijeta pleše upravo na Dan planeta Zemlje. U poslijepodnevnoj smjeni, prije ekokviza za sedme i osme razrede prikazana je i prezentacija učenica 8. b razreda (Iva Tokić, Mateja Vivek i Lorena Grcić) Obnovljivi izvori energije u kojoj su prisutni detaljno informirani o vrstama obnovljivih izvora energije te o njihovu korištenju u svijetu i Hrvatskoj.

Fotografije: Mladen Sesvečan, Jelena Magoš Kuten

Prilog pripremile: Ljiljana Škrinjar i Sandra Hajak

objavio: Nikolina Čehok   datum: 30. 4. 2012.