Završen trogodišnji projekt ProFiLE

U srpnju 2022. godine održan je zadnji sastanak partnera projekta u Palermu u Italiji na kojem su sudjelovale naše učiteljice matematike Nikolina Čehok i Brigita Matekalo te ravnateljica Edina Operta.   Na tom sastanku odrađene su zadnje pripreme prije objavljivanja materijala nastalih u tom projektu. Da se podsjetimo, projekt „ProFiLE” je nastojao osigurati nastavne materijale svima koji žele podučavati financijsku pismenost. Učiteljima, roditeljima, skrbnicima, voditeljima aktivnosti za djecu i mlade te osobama koje rade s djecom i mladima potrebni su jednostavni vodiči i prijedlozi aktivnosti za podučavanje kako bi pomogli učenicima između 7 i 11 godina da razumiju pojmove i steknu osnovne vještine upravljanja novcem primjerene njihovoj dobi. Tako su projektom ProFiLE nastali nastavni materijali u obliku radionica koji daju prijedloge o najboljoj metodi koju treba koristiti za postizanje ishoda učenja o različitim financijskim temama te priručnik za integraciju financijske pismenosti.

Sljedeći proizvod projekta je digitalni alat za učenje financijske pismenosti odnosno mobilna aplikacija kao podrška učenicima u donošenju financijskih odluka.

Zadnji proizvod je istraživački rad o financijskoj pismenosti odnosno akademski rad koji pokriva sve aktivnosti i rezultate projekta. Ovaj rad, objavljen u završnoj fazi projekta, sadrži naučene lekcije, navodi preostale izazove i potrebne aktivnosti za poboljšanje financijske pismenosti. Sve navedeno može se pronaći na službenim mrežnim stranicama projekta pod nazivom profileproject.eu . Materijali su prevedni na engleski , mađarski, hrvatski i talijanski jezik, jezike svih zemalja koje su sudjelovale u izradi. Testiranje navedenih proizvoda održano je i u našoj školi  pa bi se zahvalili učiteljicama, a to su Josipa Vondrak, Valentina Kralj, Kristina Barić, Biljana Bagarić Ivezić, Alojzija Tvorić Kučko, Željka Kramarić, Andreja Adžić, Mirjana Kuzmek te Marija Klanac koje su sudjelovale sa svojim učenicima.

Također bi se zahvalili roditeljima koji su sudjelovali u testiranju/pilotiranju materijala, a to su Anamarija Jagatić Korenika, Danijela Čavka Marčeta, Dominika Beljo, Goranka Čop Petrak, Goranka Čulina, Grozdana Kolić, Ilijana Cvjetanović, Ivana Kralj, Katarina Mutak, Marija Tumpak, Martina Kralj, Martina Mlinarek, Tatjana Hrabrić i Mery Habeš . Pilotiranje su roditelji odradili kod kuće sa svojom djecom, učenicima naše škole.

Kao završni dio projekta ProFiLE istaknuli bismo kupnju opreme za školu novcem projekta, a to je 31 tablet i 25 grafičkih tableta koji će koristiti učitelji u radu s učenicima. Ta oprema će se čuvati u školi i biti dostupna svima koji se žele priključiti u poučavanju financijske pismenosti.

Izvor: Nikolina Čehok, prof.

objavio: Nikolina Čehok   datum: 9. 5. 2023.