BOŽIĆNA BAJKA

Prohladno vrijeme nije uništilo veselu predblagdansku atmosferu 23. prosinca 2011. u Ulici Matije Gupca. Dan prije Badnjaka, ali i posljednji dan prvoga polugodišta, gospođa Lidija Šustek, vlasnica dućana „Perla“, organizirala je malo predbožićno slavlje. Borovi nisu bili okićeni klasičnim ukrasima, već su na njima bili ovješeni darovi koje su djeca mogla odabrati i uzeti. Većina posjetitelja donijela je dar za druge, a uzela jedan za sebe. Odrasli su uživali uz šalicu čaja ili tople kiflice, dok su njihova djeca srdačno pozdravljala Djeda Božićnjaka. Djeci su se, ali i odraslima, dopala dva magarca koja su djeca mogla jahati. Iako nije padao snijeg, u Ulici Matije Gupca vladao je božićni ambijent. Dječji smijeh, darovi, Djed Božićnjak, ukrasi... Sigurna sam da se većini ljudi ta večer urezala u sjećanje - lijepe zgode i srdačni susreti te gospođa Lidija i njezini prijatelji koji su sve razveselili tim događajem.

Na nekoliko trenutaka maknuli smo se iz gužve i uspjeli postaviti nekoliko pitanja gospođi Lidiji Šustek:

• Odakle Vam ideja da pokrenete ovu akciju?

Ideje dolaze onako uz razgovor, uz događaje koje doživljavamo svaki dan. Ova je akcija nastala kada smo naša vrbovečka cvjećarka Suzana i ja razgovarale, došlo nam je da uljepšamo Božić, da pokrenemo nešto kako bi se svi radovali i kako bi osjetili božićni ugođaj ne samo u domovima nego i na ulici.

• Koliko se ljudi priključilo ovoj akciji?

Što se tiče organizatora, sudjelovala je cijela naša ulica, znači svi poduzetnici Ulice Matije

Gupca. A ljudi koje smo zvali, iz drugih su udruga - mnogo se ljudi priključilo ovoj akciji.

• Koliko ste djeci i obiteljima do sada pomogli?

Što se ovakvih akcija tiče, ovo je prva akcija u kojoj darujemo igračke, donacije za Božić, veselje kroz blagdanske ugođaje, a inače u životu - ne bih znala reći.

• Tko je zadužen za pripremu kolača i kiflica?

Mame, naši bližnji, prijatelji, prijateljice. Sve je to u našoj organizaciji.

• Čime se trenutačno bavite?

Paralelno inače radim više poslova. Nedavno sam završila modnu reviju, sad spremam nešto novo, i tako.

• Planirate li još nešto za ove blagdane?

Da, pozvani smo nakon ove akcije u selo Ivančane gdje bismo također došli u našoj odjeći  poklonima razveseliti djecu tog sela.

• Znamo da pišete. Hoće li ovaj događaj biti inspiracija za novu priču?

Pa sad, na to pitanje ne mogu točno odgovoriti, ali ovakvi događaji u životu obično su inspiracija za novu priču. Znači, priče su stvarne, nastale u životu.

Katja Švarc i Lea Blažur, 5.c

Fotografije: Sandra Hajak

Izvor: Sandra Hajak i novinarska skupina

objavio: Nikolina Čehok   datum: 30. 1. 2012.