Projektni dan – Škola u pokretu

U sklopu ovogodišnjeg školskog projekta pod nazivom Škola u pokretu, 20. lipnja 2022. OŠ Marije Jurić Zagorke organizirala je projektni dan kojim je ujedno obilježen i Dan škole. Naime, Dan škole (2. ožujka) nije bilo moguće organizirati na način kojim bismo povezali obilježavanje i godišnji projekt (pandemija, vremenski uvjeti…) pa je on odgođen za topliji dio godine i druženje na otvorenom – u prostranom i ugodnom okolišu škole.

Toga su dana učitelji razredne i predmetne nastave matične škole i područnih škola s učenicima ostvarili brojne radionice i aktivnosti kojima se pokazalo kako se uspješno, zanimljivo, kreativno i uz pokretmože učiti i stvarati u prirodi povezujući ponekad i više predmeta istovremeno u jednoj aktivnosti. Pripremljene projektne aktivnosti bile su povezane i s edukacijama učitelja u sklopu projekta Erasmus+ koji su, pripremajući se s kolegama za školski projekt, pokazali te ostale zainteresirali za različite oblike rada s djecom na otvorenom. Područne škole organizirale su različite aktivnosti i igre za svoje učenike u jutarnjim satima. Dan je u matičnoj školi bio organiziran u dvije smjene – u jutarnjoj su smjeni u deset radionica sudjelovali učenici predmetne nastave, a nakon radionica održano je finale utakmica u graničaru (5. i 6. razredi) i odbojci (7. i 8. razredi). Radionice su bile raznolike: gramatičke igre povezane s pokretom – Ulovi me za riječ, plesna radionica, radionice glume (stilske vježbe), igra Putujmo HrvatskomČovječe ne ljuti se (igra osmišljena pomoću MicroBitova), igra na sreću Baci kocku!s matematičkim zadatcima, BrainGym – inačica igre Pokvareni telefon na engleskom jeziku uz pokret, prezentacija rada sustava koji Sunčevu energiju pretvara u električnu uz praktičnu primjenu i ples na kraju, Pogodi gdje sam – nekoliko igara koje povezuju predmete Biologiju i Geografiju (zadatci i snalaženje u prostoru)te oblikovanje skulpture od rezanih grana drveta. Bili su uključeni sadržaji gotovo svih nastavnih predmeta, radionice su trajale do petnaestak minuta, a učenici su skupljali pečate i imali zadatak prikupiti minimalno pet pečata kao znak sudjelovanja u radionici. Reakcije učenika bile su vrlo pozitivne i rado su sudjelovali u radu svih radionica, a sve se na kraju završilo druženjem u sportskoj dvorani, navijanjem i bodrenjem timova koji su nastupili u finalu. U popodnevnoj je smjeni za učenike razredne nastave organizirano trinaest radionica i aktivnosti koje su uključile plesne aktivnosti: prezentaciju plesova i učenje plesnih koraka („Volim se gibat, gibat“, “Meksički šešir“, “Pingvin ples”, „ShutUpand Dance“), ples s balonima; sviranje na cijevima, štafetne igre; radionica Snalaženje u prirodi – orijentacija u prostoru pomoću kompasa i microbitova te traženje prirodnina i rješavanje zadataka; radionica kretanja po poligonu Beskonačno gibanje - Krug života, Svjetske igre – sudjelovanje u igrama s različitih strana svijeta, tradicionalne dječje igre na otvorenom (Prasičkanje, Care koliko je sati, Gumi-gumi…), radionice pokreta, mimike i zamišljanja (Ime-pridjev-pokret, Ogledalo, Magičan dan), radionica objašnjenja globalnoga zatopljenja kroz jednostavnu dječju igru; programiranje bez računala – kretanje prema zadanoj shemi, kratak igrokaz „Tiše, tiše, bit će kiše“, BrainGym (inačica za mlađe), likovna i literarna radionica uz projekt Jabukate izložbe likovnih i literarnih radova na otvorenom. Radionice su i kod mlađih učenika, ali i njihovih roditelja, pobudile zanimanje, veselje i dobro raspoloženje.

Projektni je dan u matičnoj školi završio u 16 sati, a pokazao je kako djeca mogu uspješno učiti i razvijati svoje vještine u prirodnom okruženju. Brojne predstavljene ideje poslužit će učiteljima i učenicima da i ubuduće svoju nastavu što češće osvježavaju zabavnim satovima u prirodi.

Sandra Hajak, prof.

Video o projektnom danu i Danu škole u matičnoj školi možete pogledati na sljedećem linku:

Video o projektnom danu i Danu škole u područnim školama možete pogledati na sljedećem linku:

objavio: Ivan Fajdetić   datum: 7. 7. 2022.