VIRTUALNA KNJIŽNICA

OŠ Marije Jurić Zagorke

Školska knjižnica podrška je učenicima, učiteljima, stručnim suradnicima i roditeljima. Kliknite na sve ponuđene poveznice i pronađite nešto za učenje, ali i za zabavu: od  nastavnih predmeta, virtualnih muzeja, enciklopedija online, slobodnog vremena, stranica i aplikacija za djecu s teškoćama.

Školska knjižnica

Prvi podaci upisani u inventarnu knjigu naše školske knjižnice upisani su 15. ožujka 1995. godine. Tada naša škola još nije formalno postojala, a time ni knjižnica, ali su se pripremali uvjeti za početak rada.
Prve knjige obradila je i upisala učiteljica razredne nastave Ivka Lukačić, koja je uz rad s učenicima u zaduženju imala i rad u knjižnici, što je podrazumijevalo inventarizaciju i posudbu knjiga. Kada je II. osnovna škola Vrbovec i službeno otvorena, naša školska knjižnica imala je svega 352 sveska.

Od jeseni 1996. godine rad u školskoj knjižnici preuzima Ana Horvatić, nastavnica hrvatskoga jezika, a od rujna 1999. knjižničarka je Ljiljana Škrinjar. U to su vrijeme knjižnični prostor – velik, prekrasan, ali gotovo prazan – resili aranžmani i učenički radovi umjesto knjiga. Knjižnični fond činila je 821 knjiga i nekoliko videokaseta. Danas pak, uz dobru organizaciju i s mnogo uloženoga truda, u relativno dobrom fondu imamo oko 5000 jedinica koje možemo ponuditi našim učenicima i učiteljima. U nabavi knjiga nam osim škole pomaže Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, koje nam svake godine osigura namjenska sredstva za nabavu potrebne literature, te vrlo dragocjeni donatori: izdavačke kuće, političke stranke te knjižara Stjepan-OTP, koja se odriče dijela vlastite zarade pa školskoj knjižnici svake godine daruje najpotrebnije naslove. Knjige se nabavljaju i rabatom, ostvarenim kupnjom časopisa. Sada, kada je knjižnica stekla uvjete za kvalitetan rad, mogu se ostvariti ciljevi i zadatci koji se od knjižnice očekuju. Osim lektire, stručne pedagoško-psihološke literature za učitelje, enciklopedija, leksikona, priručnika, audio-vizualne građe za nastavu, knjižnica se opskrbljuje i značajnim brojem različitih znanstveno-popularnih časopisa koji su uz internetsku vezu na računalima značajan izvor informacija za istraživački rad učenika.

Suvremena je školska knjižnica informacijsko, medijsko i komunikacijsko središte kvalitetne škole koja radi prema Hrvatskom nacionalnom obrazovnom standardu. Kao izvor informacija i znanja namijenjena je prije svega učenicima i učiteljima za potrebe redovne nastave, ali je i potpora svim nastavnim i izvannastavnim školskim aktivnostima. Školska je knjižnica temeljno mjesto za samostalno istraživanje i učenje, ali je i mjesto okupljanja i provođenja slobodnoga vremena učenika. Knjižnica je vrlo dpbro opremljena radnim računalom za knjižničarku na kojem je računalni program za obradu knjižnične građe Metel Win, projektorom, interaktivnom pločom,  računalima za učenike i učitelje te  pisačem. U nedostatku prostora, čitaonički dio knjižnice često se koristi za izbornu nastavu iz informatike.
                U knjižnici se mnogo pozornosti posvećuje kulturnoj i javnoj djelatnosti. Organiziraju se književni susreti s piscima, posjeti kazališnim i kinopredstavama, muzejima te predstave u matičnoj školi i područnim školama. Našu su školu posjetili pjesnik Enes Kišević, književnik Tito Bilopavlović, Željka Horvat-Vukelja (bila nam je u gostima nekoliko puta), gitaristica Ana Vidović, lutkarica i autorica lutkarskih igrokaza Jadranka Čunčić Bandov, dramski umjetnici Perica Martinović, Ivo Gregurević, Goran Matović i Dubravko Sidor, spisateljice Silvija Šesto Stipaničić, Sanja Pilić, Ivona Šajatović, Božidar Prosenjak, Ljerka Čunčić-Bandov, Miro Gavran, Branka Primorac, Bojana Meandžija.

jelovnik od 25. do 27. ozujka.doc

« Siječanj 2022 »